Biuro rachunkowe jest firmą, która zamiast właścicieli firmy rozlicza podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. W wielu przypadkach prowadzi poza tym dokumentację kadrową, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i sporządzanie deklaracji PIT. Do obowiązków dobrego biura rachunkowego należy dodatkowo tworzenie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Zarówno duże jak i małe przedsiębiorstwa często chcą zacząć współpracę z biurem księgowym, niż zajmować się księgowością samodzielnie. 

Na co zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe?

Na rynku trafimy na ogromne ilości biur księgowych. Mogą to być nieduże rodzinne firmy, korporacje przyjmujące do pracy kilkadziesiąt księgowych, ale też ogólnopolskie biura rachunkowe online. Na pewno niełatwo jest zdecydować się na jedno dobre rozwiązanie, które będzie odpowiadać każdemu.

Warto sprawdzić, czy firma, której planujesz powierzyć całą księgowość ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i posiada Licencję Ministerstwa Finansów. Wprawdzie od 2014 roku nie ma konieczności posiadania wykształcenia kierunkowego aby pracować jako księgowy. Nie jest konieczne również posiadanie certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to my podejmujemy decyzję czy chcemy powierzać odpowiedzialność firmie, która może nie znać się na księgowości.

Kolejną rzeczą, którą warto sprawdzić jest obecność tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura księgowe wyznaczają określonego pracownika, którego pracą jest opieka nad Twoją firmą. Dostajesz kontakt do swojego doradcy i ma on wszystkie dane o Tobie zawsze w pogotowiu. Korzystniejsze cenowo biura często nie dają takich możliwości i zazwyczaj, kiedy potrzebujesz jakiś informacji musisz dzwonić na ogólną infolinię i poczekać, aż randomowy konsultant znajdzie informacje na temat Twojej firmy.

Czy opłaca się współpraca z biurem rachunkowym?

Na wstępie warto rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym ponieważ jest to niewiarygodna oszczędność czasu. Kierując firmą nierzadko lepiej jest poświęcić go na zdobywanie nowych klientów, a także lepszą obsługę tych, którzy z nami są, niż na samodzielne prowadzenie dokumentacji księgowej. W dodatku – aby prawidłowo prowadzić finanse w firmie konieczne jest ciągłe zaznajamianie się z ciągle zmienianymi przepisami prawa w zakresie finansów.

Ostatni już powód to odpowiedzialność za uchybienia i przeoczenia. Jeżeli złożysz błędne sprawozdanie do Urzędu Skarbowego możesz dostać karę grzywny, a na dobitkę, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W sytuacji kiedy współpracujesz z właściwym biurem rachunkowym – to ono płaci karę.