Niemal każdy polski bank proponuje teraz otworzenie karty kredytowej. Zazwyczaj istnieje jakaś opłata na start i zerowe oprocentowanie pod warunkiem spłacania jej punktualnie. Dzięki temu ten sposób płatności jest coraz bardziej popularny. Czym różni się karta kredytowa od karty płatniczej? Kiedy każdy powinien po nią sięgnąć i na co zwrócić uwagę zakładając ją?

Karta kredytowa – czym jest i do czego służy?

Największą różnicą pomiędzy kartami kredytowymi, a płatniczymi jest sposób ich wydawania. Żeby mieć kartę debetową niezbędne jest bycie właścicielem konta w banku i to do niego wydawane są karty. W przypadku karty kredytowej sytuacja jest trochę inny. Nie musimy posiadać konta, aby posiadać kartę kredytową. Dlatego, że nie przypisuje się jej do rachunku, to nie ma większego znaczenia ile mamy faktycznie pieniędzy. Decydując się na kartę kredytową bank daje nam jakiś limit, który na tej karcie jest udostępniony i tylko tyle pieniędzy mamy możliwość wydać. Po uzależnionym od banku terminie musimy oddać to, co zabraliśmy z karty – w zależności od banku jest to miesiąc, zdarza się, że nawet dwa miesiące. Jeżeli nie opłacimy to punktualnie to nie dostaniemy wcale odsetek.

O czym trzeba wiedzieć biorąc kartę kredytową?

Koncepcja karty kredytowej jest bardzo fajna i wiele osób wnioskuje o nią z wygody lub mając potrzebę. Sposób działania jest bardzo prosty – wydajesz środki banku, a nie swoje, i oddajesz je za jakiś czas. Często jest to nawet 2 miesięcy na spłatę. Czyli już dziś możesz zrobić zakupy, a oddasz te pieniądze za z góry określony czas. Aby jednak bankowi opłacało się udzielanie kart kredytowych to często daje klientowi zadania do spełnienia – w przeciwnym wypadku trzeba będzie płacić. Tak jest przykładowo w przypadku opłaty za kartę. Jeśli zdecydujesz się na nią, a kolejno nie będziesz z niej korzystał, to zostanie pobrana opłata miesięczna. Zdarza się, że jest to kilka, albo kilkadziesiąt złotych. Następną pułapką są wypłaty pieniędzy z bankomatów, albo realizowanie przelewów między kontami. Te usługi często są odpłatne i nie jest to mała kwota – bank może pobrać od Ciebie jakiś procent wypłaconej kwoty i oprócz tego ma możliwość obciążyć Cię odsetkami. 

Ranking kart kredytowych – co w nim znajdziemy i czy warto z niego korzystać?

Zazwyczaj w rankingach kart kredytowych znajdziemy warunki aby ją dostać. Jeżeli bank zawarł takie informacje to zostanie tam zapisane ile musimy zarabiać, żeby złożyć wniosek o kartę kredytową, możemy znaleźć tam też dane o wieku potencjalnego klienta.

Na dodatek w rankingu kart kredytowych widoczne są najczęściej opłaty i prowizje banku. Znajdziemy tam dane o tym, ile za kartę trzeba zapłacić na samym początku oraz czy jest też opłata miesięczna lub roczna. Jakie jest oprocentowanie jeśli nie spłacimy karty punktualnie i jakich kwot trzeba się spodziewać przy ewentualnych wypłatach z bankomatów. Następną niezmiernie ważną informacją, jaka się w rankingu kart kredytowych pojawia, to ile mamy czasu na bezodsetkową spłatę karty.

Poza tym w rankingu kart kredytowych zobaczymy informacje o różnego rodzaju promocjach, jakie bank oferuje, albo o możliwych limitach. 

Reasumując – decydując się na kartę kredytową powinno się być świadomym tego i nie podejmować jej pochopnie widząc promocję w banku. Bardzo łatwo jest od razu wypłacić pożyczone środki, co może o wiele bardziej zaszkodzić. Warto więc dokładnie przekalkulować swoją sytuację oraz propozycję, jaką dostajemy a najbardziej spojrzeć na:

  • koszty utrzymania karty – czy zawsze się pojawiają, czy można ich uniknąć i jakie są warunki aby dodatkowych kosztów nie było,
  • czas na zapłatę za kartę – ile trwa i jak się nalicza,
  • wypłaty z bankomatów i wykonywanie przelewów – czy jest za to dodatkowa opłata i jak wysoka, oraz czy do tych wypłaconych kwot od razu naliczane są odsetki,
  • jaki limit oferuje nam bank – zawsze warto przeanalizować czy damy radę spłacić tę kwotę jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli nie to koniecznie zawnioskujcie o mniejszy limit.