Nie można zaprzeczyć, że w przypadku bólu zębów lub jakichkolwiek przypadłości jamy ustnej warto udać się do specjalisty. Obecnie medycyna nieustannie się rozwija,  a owych specjalistów jest coraz więcej, także jeśli mowa o dbaniu o doskonały stan uzębienia. Wiele osób często zachodzi w głowę, czy z daną przypadłością lepiej wybrać się do lekarza takiego jak dentysta, czy może chirurg stomatologiczny (Gryfino) będzie lepszym rozwiązaniem. Wytłumaczymy dziś różnice między tymi dwoma zawodami, jak również przedstawimy, w jakich przypadkach należy skorzystać z usług jednego lub drugiego. Temat jest bardzo prosty, ale zdaje się, że stosunkowo mało osób ma świadomość odnośnie tych różnic.

Podstawowe fakty oraz zadania – chirurg stomatologiczny, dentysta, ortodonta

Nade wszystko należy na samym początku zaznaczyć, że zawody takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, jak również ortodonta, różnią się od siebie, niekiedy dość drastycznie.

Lekarz stomatolog

Zacznimy może od fachu najbardziej popularnego, a więc dentysty. Dentysta to osoba, która odpowiada za leczenie różnorakich schorzeń zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei jest specjalistą zajmującym się nade wszystko regulowaniem ułożenia zębów oraz decyduje o leczeniu przy pomocy aparatów zębowych lub też szyn stomatologicznych.

Chirurg dentystyczny

Z kolei chirurg stomatologiczny to profesjonalista, który wykonuje znacznie szerszy wachlarz zadań z jednego banalnego powodu – odpowiada nie tylko za zęby, jak wcześniej opisani specjaliści, ale również za całą powierzchnię jamy ustnej. Czyni to z niego fachowca, który sprosta nawet najbardziej złożonym wyzwaniom, takim jak chociażby implantologia. 

W jakich przypadkach warto wybrać się do chirurga stomatologicznego?

Należy mieć świadomość, że zakres prac wykonywanych przez chirurga stomatologicznego jest znacznie obszerniejszy od zwykłego stomatologa. W zakres jego oferty wchodzi przede wszystkim pozbywanie się zębów mądrości czy wycinanie różnorakich ubytków w zębach, jak również implantologia (Gryfino), a więc wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest także specjalistą, do którego należy wybrać się, kiedy istnieją podejrzenia, że mamy nowotwór kości twarzoczaszki lub jamy ustnej – dzięki swoim kompetencjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) bezsprzecznie będzie umiał poradzić sobie z tego rodzaju przypadłościami. Podsumowując, chirurg stomatologiczny to zawód bardzo rozległy i wymagający robiących wrażenie kompetencji, ale przy tym też odpowiedzialny. Wszyscy pacjenci udający się do chirurga stomatologicznego mogą liczyć na profesjonalne zażegnanie nawet najbardziej niepokojących objawów dotyczących nie tylko zębów, ale i całego wnętrza jamy ustnej.