Dynamiczny rozwój internetu spowodował, iż wielu sympatyków książek, zaczęło teraz dostępnych w sieci, co powoduje, że jeszcze bardziej je promuje, a czasami nawet bardziej zachęca do kupna – np. po przeczytaniu w internecie kilku stron, podjąć decyzję o kupnie fizycznego egzemplarza. A kiedy już go dostaniemy i książka będzie świetna, jak najlepiej ją ochronić przed uszkodzeniami mechanicznymi i upływem czasu? Wynik jest prosta – samodzielnie wykonać okładkę do takiej książki!

Najważniejsze atuty okładek

Już od pierwszych lat zawijaliśmy książki w okładkę. Powodów istniało mnóstwo: by konserwować przed uszkodzeniami, , po to, żeby przykleić naklejkę z imieniem i nazwiskiem właściciela, nie uszkadzając przy tym oryginalnej okładki lub zwyczajnie dlatego, by książka lepiej się prezentowała i była bardziej kolorowa. Preferencje były różne, ale jednak funkcja była niezmienna: zabezpieczenie przed zniszczeniem oraz upływem czasu. Okładki na książki towarzyszyły nam od zawsze, zatem warto się zorientować, jak można samodzielnie je stworzyć, na egzemplarzach, które mamy w swojej kolekcji.

Jak samemu zrobić ciekawą okładkę na książkę?

Własnoręczne wykonanie okładki to sposób na interesujące i kreatywne spożytkowanie czasu wolnego i jednocześnie na bycie proekologicznym, ponieważ,bo możemy wykorzystać do takiego projektu w zasadzie wszystko co wpadnie nam w ręce. Przygotowanie takiej okładki jest bardzo prostym procesem, który każdemu z nas sprawi dużo radości. Wystarczy tylko:

  • zdecydować jaki materiał będzie nam towarzyszył – tworzywo sztuczne, papier a może znoszona t-shirt?
  • przygotować substytut na stole lub podłodze i położyć na nim otwartą książkę
  • w prawidłowy sposób zagiąć krawędzie, w taki sposób, by idealnie przylegały do książki
  • oprawić okładkę wybranymi dodatkami np. naklejkami, obrazami lub literami – oczywiście wszystko jest kwestią gustu i chęci użytkownika. Jeśli nie odczuwamy potrzeby ozdabiania, to dajmy jej spokój.

Tak stworzona okładka do książki będzie dobrze się wyglądać oraz chronić naszą książkę w obawie przed przeciwnościami losu.