Każdego roku na początku jesieni rodzice dzieci chodzących do szkoły muszą zmierzyć się z dużym wydatkiem- zakupem podręczników szkolnych. Niektórzy decydują się na podręczniki zupełnie nowe z księgarń, a część kupuje używane od starszych roczników. Warto dbać o ich odpowiedni wygląd chociażby ze względów czysto ekonomicznych- takie podręczniki można odsprzedać. Bez względu na miejsce, gdzie książki zostaną zakupione, trzeba uczyć dzieci jak o nie dbać. Nierzadko w czerwcu podręczniki są w bardzo złym stanie- pogniecione okładki, podarte kartki, powyrywane strony, plamy po herbacie. Z tego powodu takie książki nadają się tylko do wyrzucenia i nie można ich sprzedać. Ten problem dotyczy nie tylko książek. Problemem są również zeszyty. Ale czy po zakończeniu roku warto trzymać stare zeszyty? Z pewnością tak! Zwłaszcza że, na koniec szkoły podstawowej, czy liceum są egzaminy, do których można przygotowywać się z dawnych notatek. Aby tak było, trzeba o nie odpowiednio zadbać.

Źródło: Sklep z okładkami na książki i zeszyty

Przechowywanie podręczników i zeszytów

Dbałość o książki warto zaszczepić już od maleńkości. Warto przypilnować, aby dzieci już od wczesnego dzieciństwa umiały właściwie obchodzić się z książkami. Pozwoli to w późniejszym okresie zadbać o podręczniki szkolne, z których często się korzysta i szybciej się zużywają niż książka, którą czyta się jednokrotnie i potem odkłada na półkę. Odpowiednią troskę czy to o książki, czy o podręczniki należy rozpocząć już na etapie przechowywania. Przede wszystkim książki nie lubią wilgoci. Z tego powodu kuchnia, czy łazienka są złymi pomieszczeniami do przechowywania tego typu rzeczy. Oczywiście należy także koniecznie unikać polania. Nie tylko może to zniszczyć tekst, ponadto takie kartki mocno się marszczą. Po skorzystaniu z książki, najlepiej odłożyć ją na miejsce i ustawić w pionie, zapobiegnie to zagnieceniom i darciu okładki. 

Jak zabezpieczać podręczniki i zeszyty w drodze do szkoły?

Z pewnością najwięcej uszkodzeń ma miejsce w czasie transportu książek. Często w plecaku szkolnym bardzo się gniotą, gdyż uczniowie wkładają je tam niedbale. Poza tym takie podręczniki, i zeszyty mają często styczność z drugim śniadaniem, co bardzo im nie służy. Czasami podczas wyjmowania z plecaka okładka się podrze, albo pomiędzy kartki wpadnie jakiś przedmiot, który może poniszczyć kartki. Warto podręczniki i zeszyty nosić w plecaku w osobnej przegrodzie niż śniadanie, buty, czy napoje. Unikniemy w ten sposób choć części uszkodzeń. 

Jak zabezpieczyć podręczniki i zeszyty przed zniszczeniem?

Oczywiście podstawą w codziennym dbaniu o książki szkolne i zeszyty jest odpowiednie ich przechowywanie zarówno w domu, jak i w transporcie. Nie oznacza to, że nie można dodatkowo je zabezpieczyć. Podręczniki, zwłaszcza te, które dzieci każdego dnia przynoszą do szkoły można dodatkowo obłożyć specjalnie do tego służącą okładką. Obwoluty na książki zabezpieczą je przed kurzem, tłuszczem, szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jeśli zechcemy zakupić foliowe obwoluty na książki, zapobiegnie to negatywnemu działaniu wilgoci na delikatne strony.  W sklepach papierniczych jest duży asortyment okładek: foliowe, papierowe, kolorowe, gładkie, przezroczyste. Można zdecydować się również na pewien wzór obwoluty i zakupić od razu pełen komplet. Oczywiście obwoluty trzeba odpowiednio dobrać do wielkości książki. Nie wszystkie podręczniki są tradycyjnych wymiarów, często trzeba iść do sklepu z zestawem książek, aby sprzedawca mógł dobrać właściwe. Na rynku są także okładki samoprzylepne. Jest to permanentny sposób nazabezpieczenie książek. Takiej obwoluty nie da się już zdjąć bez zniszczenia książki. Jeżeli jednak zdecydujemy się na ten rodzaj zabezpieczenia, są one szczególnie polecane zwłaszcza dla książek z miękką okładką, i tych z wyjątkowymi wymiarami. Wystarczy zakupić taką okładkę i własnoręcznie zabezpieczyć książki, nie trzeba specjalnie wybierać się do sklepu aby dobrać właściwy rozmiar. Jeżeli chodzi o zeszyty, szczególnie te, w których znajdują się potrzebne notatki, także można je zabezpieczyć. Zazwyczaj obwoluty na zeszyty są standardowych rozmiarów, i wystarczy powiedzieć sprzedawcy jaki zeszyt chcemy obłożyć. Oczywiście nie wszystkie książki dzieci noszą do szkoły. Te, które często przechowywane są w domu nie trzeba obkładać. Wystarczy tylko staranne ich przechowywanie na półce w domu.

Czy w podręcznikach szkolnych można notować?

Zdarza się, że podczas zajęć trzeba w książce zaznaczyć najważniejsze fragmenty tekstu. Jeśli po skończeniu roku szkolnego planujemy sprzedaż takiej książki, nie opłaca się to robić długopisem czy zakreślaczem. Dobrze jest do tego wykorzystać ołówek, który później można z łatwością wymazać. Oczywiście, nie dotyczy to zeszytów ćwiczeń. Tego typu książki są zazwyczaj jednorazowe. Nawet jeśli uczeń rozwiązuje zadania delikatnym ołówkiem, często na papierze zostaje, który uniemożliwia sprzedaż. Natomiast jeśli chodzi o podręczniki czy lektury szkolne, można dbać o pisanie w nich tylko ołówkiem, który później można łatwo wymazać. Zadbany podręcznik ma zdecydowanie większą wartość, niż jego zniszczony odpowiednik, dlatego chociaż ze względów ekonomicznych warto dbać o jego odpowiedni stan. Oczywiście nawet staranne zabezpieczenia oraz obwoluty nie dadzą rady, jeśli dziecko nie będzie nauczone dbałości o podręczniki i zeszyty.