Nadchodzący rok planuje dla nas dużo modernizacji w należnościach podatkowych. Jest tworzona modernizacja Polski Ład, która ma dosyć mocno zrewolucjonizować bieżący system podatkowy. Jakie modyfikacje w kwocie wolnej od podatku i progach podatkowych spotkają nas w przyszłym roku? Czy są one tak atrakcyjne jak zostały pokazane przez Polski Ład, czy mimo wszystko wielu Polaków straci na nich więcej niż mogłoby zyskać? Na co powinny być przygotowane biura rachunkowe?

Wyższa kwota wolna od podatku i wyższy próg podatkowy

Kwota dochodu wolna od podatku w bieżącym roku wynosi 8 tys. zł, a młodzi do 26 roku życia mają zerowy podatek. W przyszłym roku ma ona zostać zwiększona do 30 tys. zł dla wszystkich, bez względu na wysokość zarobków. Co za tym idzie prawie 70% emerytów oraz rencistów nie będzie musiało płacić PIT.

W Polsce od dawna nie były modyfikowane progi podatkowe. Co za tym idzie nie ważne, że kilka lat wstecz ludzie zarabiali dużo mniej niż dziś – próg był jednakowy jak dziś i wynosi 85 528 zł. W dzisiejszych czasach nie jest to suma niemożliwa do zdobycia w ciągu roku pracy i podwyższenie jej będzie niesamowicie pozytywnym rozwiązaniem. Drugi próg podatkowy pojawi się po przejściu granicy 120 000 zł.

Zmiany w składce zdrowotnej

W przyszłym roku ulegną zmianom zasady na jakich trzeba będzie odprowadzać składkę zdrowotną. Aktualnie była to zryczałtowana kwota i każdy przedsiębiorca, który miał firmę płacił stałą kwotę za dany rok. Od następnego roku wszyscy przedsiębiorcy będą płacili składkę, która będzie zależna od osiąganego dochodu. Czyli im wyższy dochód, tym wyższa będzie kwota za składkę zdrowotną. Przez to księgowość stanie się trudniejsza a to sprawi, że biura rachunkowe w Gdyni i reszcie kraju dostaną większą ilość roboty.

W dodatku wszyscy podatnicy zostaną pozbawieni możliwości jej odjęcia. To znaczy, że w przeciwieństwie do aktualnej sytuacji, od 2022 roku będziemy płacić pełen podatek oraz składkę zdrowotną w wysokości 9%. Będzie to duży wzrost opłat.

Kolejną zmianą ze składkami zdrowotnymi będzie obligatoryjne płacenie ich przez członków zarządu spółek, którzy aktualnie nie muszą tego robić.

Czy pojawią się zmiany przy wypłatach gotówkowych?

W obecnej chwili przedsiębiorcy mogą opłacać zobowiązania poprzez użycie gotówki do 15 tys. zł. Jeśli faktury będą na wyższe sumy – niezbędne jest wykonanie przelewu na konto kontrahenta. W 2022 roku suma ta zostanie zmodyfikowana i zmniejszy się do 8 000 zł. Zmiana ta jest spowodowana tym, że większość działań na czarno odbywa się gotówkowo. Modyfikując tę sumę zmusza się firmy do wykonywania większej ilości operacji bankowych, a to znowu daje większą transparentność.

Zachętą dla takich przedsiębiorstw ma być ulga na terminal płatniczy w podatku dochodowym. Wobec tego wydatki na zakup i obsługę terminala płatniczego wliczy się do kosztów osiągnięcia przychodu i ponownie odjąć od dochodu w ramach ulgi podatkowej.

Zmian jest sporo i uderzą one zarówno w osoby fizyczne jak i przedsiębiorców. Więcej pracy pojawi się w księgowości. Praca w księgowości wiąże się z musem nabywania wciąż nowej wiedzy o podatkach, dlatego warto znaleźć takie biuro księgowe, gdzie księgowi będą zawsze na bieżąco. Z pewnością znajdziecie takie miejsce w Gdyni, np. https://ksiegowygdynia.pl/.