Co to są kursy energetyczne i kto powinien się na nie zapisać?

Na początku powinno się mieć świadomość, że są kursy SEP w kategoriach G1, G i G3. Kursy te mają za zadanie przygotować do egzaminów na uprawnienia elektryczne, energetyczne i gazowe. Taki egzamin trzeba zdać żeby mieć pracę w energetyce. Aby zapisać się na kurs musisz być pełnoletni i mieć minimum podstawowe wykształcenie. Powinieneś o nim pomyśleć jeśli jesteś studentem, który myśli o rozszerzeniu wiedzy w temacie branży energetycznej, elektrycznej lub gazowej, lub jeżeli jesteś wieloletnim pracownikiem i potrzebujesz dodatkowych uprawnień, lub gdy aktualne już się przeterminowały. Oczywiście w takim kursie mają możliwość wziąć udział także świeże osoby, które nie mają żadnych umiejętności oraz doświadczenia. Pamiętajcie, że kursy energetyczne trzeba powtarzać co 5 lat.

Wpis na podstawie oferty CSZ – kursy energetyczne z Krakowa.

Jak wygląda kurs SEP i jaki jest jego zakres tematyczny?

Kurs SEP przeważnie składa się z zajęć teoretycznych, podczas których prowadzący odtwarza prezentację a następnie z egzaminu sprawdzającego tę wiedzę. Sporo firm, które prowadzą kursy SEP oferuje przeprowadzenie go w dowolnym mieście w kraju, na przykład w Krakowie, musi się jedynie uzbierać grupa minimum 5 osób.

Podczas kursu SEP uczestnikom będą przedstawione akty prawne, zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz informacje na temat pierwszej pomocy i ochrony przeciwpożarowej. Uczęszczając na kurs energetyczny G1 otrzymasz certyfikat, który pozwoli Ci na monitorowanie urządzeń, instalacji i sieci energetycznych o napięciu równym lub mniejszym od 1 kilowolta a także takich o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kilowolt. Na dodatek kończąc kurs SEP i zdając egzamin państwowy otrzymasz możliwość użytkowania i pilnowania sprzętów elektrotermicznych i takich do elektrolizy.

Kolejny etap kursu SEP to jest G2 i mając te kwalifikacje będziesz mógł pracować przy montażu, obsłudze i renowacji maszyn, które przenoszą ciepło powyżej 50 kilowatów, oraz pieców, turbin wodnych i parowych, wentylacji i klimatyzacji o mocy powyżej 50 kilowatów.

Ostatni już rodzaj kursu SEP to G3. W trakcie jego trwania dowiesz się o sprzętach gazowych i otrzymasz uprawnienia do eksploatacji, utrzymania i sprawdzania sprzętów i instalacji o ciśnieniu do 5 kilopaskali i powyżej, generatorów gazu, turbin gazowych oraz maszyn, które są przeznaczone do wyrobu paliw gazowych. Dodatkowo stanie przed tobą otworem utrzymanie urządzeń służących do oczyszczania, rozlewania a także przerabiania gazu oraz paliw gazowych. Istotna jest również możliwość obsługi aparatury, która jest stosowana do kontrolowania, pomiarów oraz sterowania siecią, instalacjami i pojedynczymi urządzeniami. 

Okazuje się, że każdy etap kursu SEP różni się od siebie zakresem obowiązków. Możesz uczęszczać na ten, którego potrzebujesz do pracy, albo uczęszczać na wszystkie na raz. W Krakowie znajdziesz wiele firm, które przygotują dla Ciebie kurs SEP oraz egzamin.

Jakich pytań możesz się spodziewać podczas egzaminu?

Egzamin najczęściej jest tego samego dnia co odbył się kurs i ma formę ustną. W trakcie niego egzaminatorzy mogą zapytać się o budowę i sposób działania urządzeń, instalacji oraz sieci. Możesz spodziewać się również pytań o to jakie są zasady i warunki wykonywania prac kontrolno–pomiarowych i montażowych. Bardzo prawdopodobne że pojawią się zapytania o zasady BHP, jak udzielić pierwszą pomoc oraz jak wygląda ochrona przeciwpożarowa. Ostatecznie może znaleźć się również pytanie jak zachować się kiedy pojawi się awaria, pożar lub inne zagrożenie dla sprzętów i ludzi. Każde z tych zagadnień zostanie Ci pokazane na kursie SEP w Krakowie i każdym innej miejscowości, więc nic nie powinno Cię zaskoczyć.