Nawadnianie kropelkowe to spore ulepszenie jeżeli chodzi o pielęgnację roślin, z tego powodu, że  oprócz oszczędności czasu, nawadnianie grawitacyjne pomniejsza straty wody, a więc koszt utrzymania ogrodu. Sprawdź nasz tekst po to, aby dowiedzieć się jak wygląda montaż takiego nawadniania, jakie są jego plusy a także wady, czy też jak zrobić nawadnianie kropelkowe z butelki!

Na czym polega nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe jest to metoda podlewania indywidualnych roślin za pomocą kropli wody, które są podziemne i doprowadzane centralnie w sąsiedztwo korzeni. Ta technika nawadniania pozwala nam na perfekcyjne nawodnienie gleby bądź ziemi uprawianej w zgodzie z potrzebami roślin. W takim systemie podlewania woda aplikowana jest w punktowe miejsca poprzez różnych emiterów. Najpopularniejsze z nich są linie czy też taśmy kroplujące oraz emitery igłowe. Warto także dodać , iż instalacja automatycznego nawadniania z kompensacją  jest to korzystna finansowo inwestycja nie zapominaj że w dalszej perspektywie czasu zwraca się finansowo. Ponadto podlewanie ręczne jest wyjątkowo nieefektywne w przeciwieństwie do nawadniania kropelkowego. Używając dobre ciśnienie roślinom doprowadzana jest odpowiednia ilość wody. To powody, dla których posiadacze ogródków często podejmują decyzję o montażu systemu automatycznego nawadniania.

Ile wydamy na montaż systemu nawadniania kropelkowego?

Jeżeli powierzchnia Twoje ogrodu wynosi około tysiąca m2 cena montażu automatycznego oraz sterowanego nawadniania kropelkowego dopełnionego o filtry może wynieść około 10-15 tysięcy złotych. Samodzielna cena  montażu wynosi mniej więcej 11-13 zł/m². Z kolei sterowniki elektroniczne to koszt od około 200 zł do ponad 1000 zł, później należy uiścić około 250 złotych  za 50 metrów węża kroplującego. Za rury do systemu nawadniania musimy mniej więcej 110 złotych za pięćdziesiąt metrów. 

Jakie ilości wody pobierane jest przez system nawadniania kropelkowego?

Prawdą jest, że woda, która jest pobierana przez nawadnianie kropelkowe dopasowany jest do potrzeb ogrodu, klimatu a także pogody. W polskich warunkach trawnik wymaga mniej więcej 5 milimetrów wody w ciągu dnia. 

Jakie zastosowanie ma system nawadniania kropelkowego?

Dawniej linie kroplujące stosowano w większości w uprawach z osłonką – w szklarniach oraz tunelach foliowych. Nie da się ukryć, że obecnie wciąż jest to najważniejsza rola powyższych technologii. Linie kroplujące które działają punktowo pozwalają na pożyteczną uprawę roślin jadalny, czy też ozdobnych. Warto je instalować przy żywopłotach, warzywniaku bądź przydomowym sadzie. 

Warto także wspomnieć, że coraz częściej systemu nawadniania kropelkowego znajdują zastosowanie aby nawodnić rośliny na balkonie czy też tarasach które zostały posadzone w pojemnikach. Bez wątpienia system nawadniania kropelkowego roślin w pojemnikach znacznie ułatwiają ich pielęgnację. Nawadnianie kropelkowe znajduje swoje zastosowanie przy dostarczaniu wody pojedynczym roślinom, a nie nadaje się do podlewania zwartego terenu który obsadzony jest roślinami. Dlatego nie można go stosować aby podlewać trawnik czy roślin okrywowych.

Jakie wyróżniamy zalety i minusy systemu nawadniania kropelkowego?

Linia kroplująca jest wyposażona w kroplowniki, które powinno się umiejscowić tuż obok roślinach, które są uprawiane. Woda, która spływa stopniowo w głąb gleby jest w efektywny sposób pobierana za pomocą korzeni roślin. Tym procesem jesteśmy w stanie sterować tak, aby spełnić wszystkie wymagania konkretnych rodzajów roślin. Automatyzacja takiego procesu pozwala na planowanie i pracę w zgodzie z zaprogramowanymi cyklami. Oszczędność wody porównując ją z tradycyjnym podlewaniem jest ogromna – linia kroplująca zmniejsza utraty wody nawet o 65 procent Nie zapominaj że nawadnianie kropelkowe uniezależnia ogród od zmiennej pogody bądź anomalii pogodowych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w trakcie nawadniania kropelkowego nie dochodzi do moczenia nadziemnych części roślin, co zmniejsza możliwość poparzenia liści w gorące dni a także pojawienie się chorób grzybowych jest zmniejszone. System ma też swoje wady, jakimi są  wymaganie konserwacji i filtracji a także fakt , że z czasem może się zapychać.